Всеки нормален човек ходи на работа. Дори на фрийлансърите им се налага от време на време да отскачат до някой офис на клиент и там да се срещат със служители на конкретна фирма. А останалите от нас ежедневно, 5 дни в седмицата за по 8 часа комуникираме с колеги, клиенти, доставчици и все хора от работното ни обкръжение. Специфичното при този вид взаимоотношение е, че ние самите не сме избрали нито един от тези хора, но ни се налага да комуникираме с (почти) всеки от тях и да се разбираме помежду си. А те се променят – нови колеги постоянно идват и си отиват, появяват се заместници, екипът се разраства или намалява. Въпросът е как да подходим в подобен случай?

Ами, чисто приятелски…

Всеки новопостъпил служител на практика попада в нова среда, която за него може да се окаже стресираща и объркваща. Разбирам това, защото като всеки човек и аз не съм останала на първото си работно място. Сменяла съм работата си и първоначално винаги има един период на нагаждане, когато изучаваш особеностите на средата около теб. Спомням си последния ми първи работен ден. Всички колеги около мен работеха съсредоточено, а аз буквално не знаех какво да правя. Ослушвах се и се оглеждах наляво-надясно, а първите поне 2 седмици дневните ми задачи отнемаха едва около 2-3 часа. Имах много свободно време, което се чудех как да запълня. Имах и въпроси, а не знаех към кого да се обърна, така че да не притеснявам никого излишно…

new-hires

Затова вече се старая, когато на работа се появи някой нов член на екипа ни, веднага да се запозная с него и да се сприятелим. По-лесно е да изградиш приятелски отношения с някого, който не е на ръководна позиция и също е служител, макар и в различен отдел. Чувстваш се някак си по-равен и близък до неговото положение. Затова аз например услужливо предлагам помощта си на новите колеги, стига, разбира се, да мога реално да съм полезна. Едва ли би представлявало проблем и за вас самите, ако следващия път, когато екипът ви се разрасне, да покажете на новия човек къде е шкафа с офис консумативи, къде е кафе машината, хладилника и офиса на шефа. Не е проблем и да му обясните дребните офис ритуали като например – кога обядвате, как се погаждате относно климатика, кой каква длъжност изпълнява и т.н. Може да му споменете към кого да се обърне, ако има проблем с компютъра, с принтера, с молбата за отпуск и т.н. Все детайли, които са незначително, но от голямо значение 😉

Google+ Comments